Wybór laptopa, na co zwrócić uwagę?

Written by

Nigdy nie było lepszego momentu na kupno laptopa. Dzisiejsze opcje są mocniejsze, solidniej zbudowane, trwalsze i lepiej wyglądające niż kiedykolwiek. Niezależnie od tego, czy chcesz korzystać z systemu Windows 10, MacOS czy Chrome OS, prawdopodobnie znajdziesz laptopa, który spełni Twoje potrzeby w cenie, na którą Cię stać.

Oczywiście, cała ta różnorodność sprawia, że wybór laptopa jest trudniejszy niż kiedykolwiek. Istnieje tak wiele różnych marek i modeli do wyboru, że musisz przeprowadzić swoje badania, aby mieć pewność, że wybierzesz odpowiednio.

Rozmiar

Ściśle związany z kształtem laptopa jest jego rozmiar, który determinowany jest przez dwa główne czynniki. Pierwszym z nich jest rozmiar wyświetlacza, który określa jego szerokość i długość . Następnie jest to obudowa, która może być niewiarygodnie cienka lub stosunkowo gruba w zależności od przeznaczenia i ceny notebooka.

Wyświetlacz

Wyświetlacze laptopów mają zwykle rozmiar od 10 cali do 21 cali. Im większy wyświetlacz, tym większy musi być laptop, aby go zmieścić – nawet przy dzisiejszym ruchu w kierunku mniejszych ramek wyświetlacza, które pomagają zmniejszyć większe wyświetlacze do mniejszej obudowy.

Ponadto, rozdzielczość wyświetlacza jest ważna. Z wyjątkiem niedrogich laptopów ekonomicznych, większość dzisiejszych maszyn jest wyposażona w wyświetlacz o rozdzielczości co najmniej Full HD (1920 x 1080) w formacie panoramicznym 16:9. Wyższe rozdzielczości, takie jak 4K UHD (3,840 x 2,160), doskonale nadają się do ostrzenia tekstu i obrazu, co jest jeszcze ważniejsze wraz ze wzrostem fizycznego rozmiaru wyświetlacza. Mówiąc wprost, ta sama rozdzielczość jest znacznie ostrzejsza na 13,3-calowym wyświetlaczu niż na 17-calowym.

Jednocześnie zwiększenie rozdzielczości powoduje, że elementy wyświetlane na ekranie, takie jak tekst i interfejs użytkownika, są mniejsze, chyba że zostanie skonfigurowane skalowanie. Jest to mniejszy problem w systemie MacOS niż w Windows 10, gdzie ten ostatni czasami boryka się z bardzo wysoką rozdzielczością na mniejszych wyświetlaczach. Ponadto, wyższe rozdzielczości wywierają większą presję na procesor graficzny i zużywają więcej energii przez dodatkowe piksele, które muszą być podświetlone.

Obudowa

Prowadząc swoje poszukiwania, można zauważyć, że laptopy mają tendencję do dwóch skrajności – bardzo cienkie i bardzo grube. I to nie jest tylko przypadek. Grubość obudowy decyduje o wielu cechach:

  • Żywotność baterii: Im grubsza obudowa, tym większa pojemność baterii, która może zmieścić się w środku. Nie jest to permanentna zasada, ponieważ producenci nie zawsze napełniają obudowę dodatkowymi bateriami, a samo posiadanie większej ilości baterii nie gwarantuje dłuższej żywotności. Dodatkowo, niezwykle grube laptopy często posiadają energochłonne komponenty, które mogą szybko rozładować akumulatory. Ale ogólnie rzecz biorąc, jeśli szukasz wyjątkowo cienkiego i lekkiego laptopa, to jest szansa, że pojemność baterii będzie ograniczona.
  • Wydajność: Im grubsza obudowa, tym większą moc mają podzespoły, które prawdopodobnie znajdą się w środku. Powód tego jest prosty: większa obudowa pozwala na bardziej złożone konstrukcje termiczne i więcej miejsca na przemieszczanie powietrza. Ponownie, grubsza obudowa nie gwarantuje lepszej wydajności, ale im cieńszy jest laptop, tym mniej prawdopodobne jest, że znajdziesz w nim procesory i układy GPU o najwyższej wydajności.
  • Cena: Projektowanie i produkcja wyjątkowo cienkich i lekkich laptopów kosztuje sporo pieniędzy. Ogólnie rzecz biorąc, im tańszy jest laptop, tym grubsza jest prawdopodobnie jego obudowa.

Podzespoły

Następnym ważnym wyborem będzie konfiguracja Twojego laptopa. Poniżej znajdują się niektóre z rzeczy, o których będziesz musisz pamiętać przy wyborze nowej maszyny.

CPU

W chwili publikacji tego przewodnika, większość producentów wyposaża swoje laptopy w procesory Intel 8-giej generacji Core. Obejmują one zarówno wersje czterordzeniowe o niskiej mocy w serii U, jak i znacznie potężniejsze sześciordzeniowe procesory w serii H. Coraz większa liczba laptopów korzysta również z mobilnych rozwiązań AMD opartych na procesorach centralnych i GPU Ryzen.

W tym fragmencie nie będziemy się zagłębiać w różnice wydajności pomiędzy tymi różnymi procesorami, zapewne przyjrzysz się różnym recenzjom i benchmarkom, aby zobaczyć, który z procesorów spełni Twoje potrzeby.

Jeśli będziesz używać swojego notebooka do surfowania po Internecie, oglądania filmów i typowych zadań związanych z wydajnością, takich jak poczta elektroniczna oraz tworzenie i edycja dokumentów, to prawdopodobnie wystarczy Ci procesor z serii U. Ale jeśli zamierzasz zajmować się edycją wideo lub grami typu hardcore (więcej na ten temat poniżej), to będziesz chciał rozważyć szybszy procesor.

Jednocześnie, szybsze procesory oznaczają więcej ciepła i większe zużycie baterii. Będziesz również chciał zrównoważyć rozmiar laptopa z wydajnością, ponieważ jeśli chcesz mieć cienki i lekki laptop, to raczej nie będzie on wyposażony w najszybsze procesory. A jeśli tak, to być może będziesz musiał zmagać się z niewielkim nagrzewaniem i znacznie skróconą żywotnością baterii.

GPU

Twój wybór GPU jest również ważny, i to również będzie miało wpływ na to, jaki rodzaj laptopa będziesz kupował. Na przykład, jeśli chcesz grać w dzisiejsze nowoczesne gry z dużą ilością klatek na sekundę, będziesz chciał laptopa, który używa szybkiego, procesora graficznego.

Jeśli należysz do tej lekkiej kategorii użytkowników i będziesz głównie przeglądał strony internetowe i korzystał z pakietu Microsoft Office, to możesz się zadowolić zintegrowaną grafiką we współczesnych procesorach Intel i AMD. Pozwoli to również na uwzględnienie szerszej gamy laptopów, w tym pełnej gamy maszyn 2 w 1.

RAM

Ilość pamięci RAM, która będzie potrzebna w nowym laptopie, zależy od wielu czynników, które w większości przypadków wykraczają poza zakres tego poradnika. Najważniejszym jest to, że większość dzisiejszych laptopów nie pozwala użytkownikom na aktualizację pamięci RAM. Ograniczenie to jest szczególnie prawdopodobne w przypadku cienkich i lekkich notebooków oraz notebooków typu 2 w 1, w których korpusy są zazwyczaj uszczelnione, a pamięć RAM jest często przylutowana do płyty głównej.

Oznacza to, że najbezpieczniej jest założyć, że pamięć RAM dołączona do notebooka jest tym, z czym będziesz się trzymał tak długo, jak długo będziesz jej właścicielem. Dlatego upewnij się, że masz wystarczająco dużo pamięci RAM, aby zaspokoić nie tylko swoje bieżące potrzeby, ale także wszelkie przypadki użycia, które mogą pojawić się w przyszłości.

Article Categories:
Elektronika

Comments are closed.