Kultura i rozrywka w Gdańsku

Written by
kultura-gdansk

Gdańsk położony jest w idealnej lokalizacji, w której nie można się nudzić. Latem, ale nie tylko, do odwiedzenia miasta zachęca nas piękne polskie morze, zaś gdy pogoda nie dopisuje miasto oferuje wiele innych rozrywek i atrakcji.

Stare Miasto

Gdańska starówka położona jest w północnej dzielnicy Śródmieście. Miejsce to urzeka nie tylko turystów, ale także mieszkańców swoją niepowtarzalną architekturą. Stare Miasto ma kilka tras zwiedzania jednak główną jest Trakt Królewski, nazywany również Drogą Królewską. Trasa ta prowadzi nad samą Motławę. Po drodze zobaczyć można wiele zabytków, między innymi Bramę Wyżynną, Złotą Bramę oraz Muzeum Bursztynu. Dobrym pomysłem jest także spacer Długim Targiem oraz zobaczenie słynnej Fontanny Neptuna. Na starówce znajduje się wiele barów oraz restauracji, więc jest to również idealne miejsce na rodzinny obiad czy randkę. Nad rzeką Motławą znajduje się też Koło Widokowe, z którego zarówno w dzień jak i w nocy, przepięknie widać całą panoramę miasta.

Muzea

Miasto Gdańsk oferuje sporą ilość muzeów oraz galerii do odwiedzenia.

 • Z pewnością warte uwagi jest Muzeum II Wojny Światowej, otwarte stosunkowo niedawno, bo w 2017 roku. Odbywają się tam wystawy, prace naukowo-badawcze jak i zajęcia edukacyjne.
 • Kolejnym punktem wartym odwiedzenia jest Muzeum Narodowe. Założone zostało w 1972 roku. Wystawy znajdujące się w placówce opisują historię miasta oraz jego obrzeży na przełomie lat. Warto się tam wybrać, aby zaczerpnąć trochę historii o największym mieście na północy Polski.
 • Gdańska Galeria Fotografii to miejsce idealne dla artystów, ale nie tylko. Ukazywane są w niej najnowsze zjawiska fotografii polskiej oraz zagranicznej.
 • Galeria Starych Zabawek to miejsce stworzone, aby budzić wspomnienia u starszych. Na licznych wystawach można zobaczyć zabawki, którymi bawiono się już w 1920 roku. Zbiór galerii to między innymi szmaciane lalki, klocki, ołowiane żołnierzyki oraz wiele więcej.
 • Oczywiście nie mogło zabraknąć licznych muzeów oraz galerii związanych z najpopularniejszym surowcem nadmorskim – bursztynem. W Gdańsku jest wiele placówek prezentujących bursztyn, także na pewno każdy zainteresowany tym tematem znajdzie coś dla siebie.

Westerplatte 

Jest to półwysep, który jak wiadomo jest teraz jednym z ważniejszych miejsc dotyczących II Wojny Światowej. Znajduje się tam imponujący, 25 metrowy Pomnik Obrońców Wybrzeża oraz pozostałości wojskowych koszar. Z pewnością każdy chociaż raz w życiu powinien odwiedzić to miejsce, aby oddać hołd walczącym tam żołnierzom.

Europejskie Centrum Solidarności 

Słynna Stocznia w Gdańsku chyba każdemu kojarzy się z solidarnością oraz upadkiem komunizmu. Dlatego nieopodal stoczni znajduje się Europejskie Centrum Solidarności. Wystawa ukazuje drogę ku demokracji w Polsce. Znajdują się tam liczne ciekawe rekwizyty z czasów PRL oraz słynne tablice strajkowe, które obecnie znajdują się na liście najbardziej wartościowych dokumentów świata UNESCO.

Molo w Brzeźnie

Gdańsk tak jak Gdynia oraz Sopot ma swoje molo, które powstało w latach 90. Po dwóch stronach znajdują się strzeżone kąpieliska miejskie z licznymi atrakcjami dla dzieci oraz dorosłych. Nieopodal znajdują się bary oraz puby oferujące pyszne jedzenie. Wstęp na molo jest bezpłatny. Miejsce to powinno być obowiązkowym miejsce dla odwiedzających miasto, nie tylko latem.

Park Oliwski

Jest to idealne miejsce na spacer z rodziną lub ukochaną osobą. Dookoła podziwiać można fantazyjnie przycięte drzewa i krzewy. Zimą park zaprasza odwiedzających na spacer wśród iluminacji świetlnych oraz słynnej już ściany zrobionej ze światełek. Wstęp na teren parku jest oczywiście darmowy.

ZOO w Oliwie

Jest to idealne miejsce dla dzieci oraz miłośników zwierząt. Obiekt znajduje się na 125 hektarach. Znajdują się tam zwierzęta pochodzące ze wszystkich kontynentów. ZOO otwarte jest codziennie, również w święta, dlatego jest świetnym pomysłem na zabicie nudy i spędzenie niezapomnianych chwil z najbliższymi.

W Gdańsku również bardzo często organizowane są różne koncerty, eventy oraz spotkania ze sławnymi ludźmi. 

 • Co roku odbywa się Noc Muzeów (najczęściej w maju) dla miłośników spędzania czasu po zmroku
 • Również w maju odbywa się Festiwal Miasta, na którym podziwiać można różne parady i kulturalne wydarzenia w plenerze.
 • W czerwcu możemy być świadkami Gdańskiego Lata Muzycznego, na którym posłuchać można muzyki klasycznej.
 • W wakacje odbywa się Jarmark Świętego Dominika, który zmienia miasto w wielki rynek pełen straganów z jedzeniem regionalnym oraz pamiątkami.
 • Gdański Festiwal Filmowy to jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń miasta. Podczas niego najbardziej znane nazwiska polskiej branży filmowej, rywalizują ze sobą o statuetkę Złotego Lwa.
 • Festiwal latawców, to wydarzenie stworzone w kierunku rodzin. Organizowany jest tam coroczny piknik.

Dla miłośników nowoczesnej muzyki, rapu, trapu, bardzo często organizowane są koncerty pożądanych twórców w wielu gdańskich klubach oraz stadionach sportowych.

Nie zapominajmy również o rodzimej drużynie piłkarskiej Lechii Gdańsk, której mecze, miłośnicy piłki nożnej, mogą oglądać na żywo na stadionach.

Jak widać, Gdańsk to miasto, w którym słowo 'nuda’ nie istnieje. Każdy, nawet najbardziej wymagający, znajdzie idealne zajęcie dla siebie w różnych dziedzinach proponowanych atrakcji.

Article Categories:
Gdańsk

Comments are closed.