Atrakcje w mieście

Written by
atrakcje-gdanska

Gdańsk to miasto położone nad Bałtykiem. Skrywa w sobie wiele pięknych i wyjątkowych miejsc, które zdecydowanie warto zobaczyć na własne oczy. Przyciąga do siebie zarówno pasjonatów historii, jak i tych, którzy lubią zabawę i relaks. Ten nadmorski kurort jest przepełniony niesamowitymi atrakcjami.

Teatr pod gołym niebem

W samym centrum miasta można dostrzec charakterystyczny czarny obiekt, kontrastujący z otaczającymi go obiektami architektonicznymi. Jest to budynek Teatru Szekspirowskiego, który znany jest wszystkim fanom sztuki. Wyróżnia go to, że posiada otwierany dach, dzięki czemu spektakle są odgrywane pod gołym niebem, dokładnie w taki sam sposób, w jaki robiono to wieki temu.

W teatrze oprócz klasycznych przedstawień można zobaczyć rozmaite koncerty, a także wziąć udział w tygodniu poświęconym sztukom danego kraju. Najważniejszym wydarzeniem, które odbywa się w tym miejscu jest cieszący się światową sławą Festiwal Szekspirowski odbywający się w sierpniu.

Wyprawa własnym statkiem

Kolejna atrakcja przeznaczona jest głównie dla rodzin podróżujących z dziećmi. Ośrodek Kultury Morskiej to miejsce, w którym dzieci mogą przebrać się za marynarzy, połączyć naukę z zabawą i co najważniejsze zostać kapitanem własnego statku. Możliwość sterowania mechanizmami statku umieszczonego w sporych rozmiarów basenie daje dzieciom wystawa „Ludzie-Statki-Porty”.

Krótko o historii bursztynu

Jedną z ciekawszych atrakcji w Gdańsku jest Muzeum Bursztynu. To nadmorskie miasto usytuowane jest na szlaku bursztynowym, przez co w centrum miasta można zaobserwować mnóstwo nawiązań do tego surowca. W sklepach z pamiątkami, czy na okolicznych targowiskach aż roi się od pięknej bursztynowej biżuterii oraz popularnych nalewek. Podczas zwiedzania tego miejsca turyści dowiadują się o historii tego surowca – w jaki sposób powstał, jakie ma właściwości oraz jak na przestrzeni wieków zmienił się sposób pozyskiwania i obróbki.

Nowy Dom Ławy

Nowy Dom Ławy to przepiękny, zaprojektowany w barokowym stylu salon mieszczaństwa, którego wnętrze od lat jest podziwiane przez turystów z całego świata. Nazwa tego miejsca jest ściśle związana z dziejami Gdańska. W czasach dawnych Ławie podlegał wymiar sprawiedliwości. W Ratuszu Głównego Miasta odbywały się obrady 12 Ławników, a w Dworze Artusa organizowano publiczne sesje. Ławnicy przenieśli się jednak do innej siedziby, gdyż brakowało im przestrzeni pośród innych urzędników.

Wnętrze domu było urządzone ok. 1700 roku. Charakterystycznym punktem domu są niezwykłe, solidne, dębowe schody. Ściany zostały przyozdobione modelami okrętów. Niektórym z nich udało się przetrwać nawet okres wojny, co sprawia że ich wartość sentymentalna jest ogromna. Największą atrakcją tego miejsca nie jest jednak jego wnętrze, a wyglądaca z okna wszystkim dobrze znana „Panienka z Okienka”, która pojawia się w nim codziennie o godzinie 13. Panienka to oczywiście Hedwiga znana z popularnego romansu „Panienka z Okienka”, który został napisany przez Deotymę w 1891r. Romans opowiada o dziewczynie, która została uwięziona w tym domu przez swojego wuja.

Podróż do czasów dzieciństwa

Beztroskie zabawy, brak zmartwień, ulubione zabawki – do tego wszystkiego można powrócić podczas podróży po Gdańsku.

Galeria Starych zabawek to miejsce, w którym została zgromadzona kolekcja zabawek z lat 1920-1989. Wizyta w tym miejscu to doskonała okazja na pobudzenie wspomnień. Nagie plastikowe lalki, samochodziki wykonane z metalu, zwierzątka z gumy, kryzysowe mebelki czy gry przy których spędzało się całe dnie, wypełnione trocinami misie oraz figurki imitujące postacie z ulubionych bajek.

Oglądając większość zabawek można zajrzeć do dołączonego do nich katalogu przypominającego o ich pochodzeniu.

Dla osób dorosłych wizyta w galerii będzie jak podróż do czasów dzieciństwa, dla młodszych będzie to okazja do porównania i poszerzenia swojej wiedzy, gdyż takich zabawek nie można zobaczyć już na półkach sklepowych. Galeria bogata jest również w inne atrakcje przeznaczone dla zwiedzających w każdym wieku, jest to m.in. projekcja dawnych bajek czy neon z dawnego Gdańskiego kina Zawisza.

Galeria Sztuka Wyboru

Galeria Sztuka Wyboru znajduje się na Wrzeszczu – pięknej dzielnicy Gdańska, która bogata jest w różnego rodzaju niezapomniane atrakcje turystyczne. Dojazd z centrum Gdańska do Wrzeszcza jest bardzo przyjemny i nie powinien nikomu sprawić żadnych problemów, zatem zdecydowanie warto się tam wybrać.

Galeria Sztuka wyboru prezentuje przede wszystkim sztukę współczesną w postaci ręcznych malunków i grafiki komputerowej, licznych ilustracji, plakatów, rzeźb, wyrobów ceramicznych, klimatycznych fotografii, wzornictwa i projektów architektonicznych. W tej galerii nieznane jest pojęcie nudy, gdyż różnorodność wystaw i ciekawy, wciąż zmnieniający się program pozwoli zaskoczyć niejednego ze zwiedzających. W galerii w ciągu miesiąca organizowane są trzy zupełnie różne wernisaże, zachwycające swoją pomysłowością, oryginalnością oraz formą. Galeria współpracuje także z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Article Categories:
Gdańsk

Comments are closed.