Największe miasto położone nad polskim morzem to wiele lat niezwykłej historii, piękna architektura, ciekawe muzea i wiele miejsc, które zostaną w pamięci na długo. W Gdańsku krzyżowały się szlaki handlowe, spływało tu zboże z całej Polski, a kupcy załatwiali swoje interesy. Nic więc dziwnego, że do naszych czasów przetrwało wiele pięknych budowli wzniesionych dzięki tutejszemu patrycjatowi. Wielokulturowe, barwne miasto często urzeka swoim klimatem nawet dziś. Warto więc przyjechać do Gdańska chociaż na kilka dni i zanurzyć się w tysiącletnią historię miasta i kraju!
Bazylika Mariacka
Ta gotycka świątynia zalicza się do największych ceglanych kościołów na świecie. Gdańscy mieszczanie zadbali również o jej wyposażenie. I chociaż zniszczenia wojenne pochłonęły wiele cennych dzieł sztuki, to jednak do naszych czasów przetrwały liczne zabytki gotyckie czy barokowe. Wyróżnia się między innymi gotycki ołtarz Koronowania NMP. W kilku miejscach przetrwały średniowieczne malowidła (np. „Święty Jerzy ze smokiem” z XV wieku), warto zwrócić uwagę na ciekawy zegar astronomiczny z XV wieku. W kościele pochowano wielu znanych gdańszczan, w tym słynnego admirała Arendta Dickmana, który poległ w bitwie pod Oliwą. Wielu pielgrzymów modli się przed gotycką figurą Maryi nazywaną Piękną Madonną Gdańska.
Żuraw i spichrze
Słynny gdański żuraw to jeden z najważniejszych symboli miasta. Powstał w XVI wieku i służył do rozładunku statków oraz stawiania masztów łodzi. Ten najstarszy z zachowanych dźwigów portowych, stanowi dziś część Narodowego Muzeum Morskiego. Główna siedziba mieści się na tzw. Wyspie Spichrzów, gdzie przetrwało kilka zabytkowych budowli tego rodzaju. Znajduje się tu również Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina, a obok wyspy stoi „Sołdek” – statek-muzeum.
Neptun i Dwór Artusa
Kolejne symbole miasta znajdują się na ulicy Długi Targ. Słynna Fontanna Neptuna powstała w XVII, a rzeźba rzymskiego boga mórz odnosiła się do związków miasta z morzem. Według legendy miasto było tak bogate, że mieszczanie wrzucali do fontanny złoto. Drobinki cennego kruszcu dostawały się do wody, z której wytwarzano słynny likier goldwasser (jednym z jego składników są właśnie płatki złota). Tuż obok znajduje się renesansowa kamienica nazywana Dworem Artusa (od imienia mitycznego władcy króla Artura). Dawniej spotykali się tu przedstawiciele gdańskiego patrycjatu (najbogatsza warstwa mieszczan), dziś wnętrza zabytkowej budowli stanowią wystawę Muzeum Gdańska.
Muzeum Narodowe
Miłośnicy sztuki powinni udać się do Muzeum Narodowego, gdzie można zobaczyć arcydzieło malarstwa późnego średniowiecza czyli „Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga. Obraz został namalowany dla jednego z włoskich kościołów, ale podczas transportu ukradli go gdańscy kaprzy. Dzieło sztuki postawiono ofiarować do jednego z tutejszych kościołów. Malowidło jest tryptykiem, artysta po lewej stronie przedstawił zbawionych, po prawej potępionych, a w centrum scenę sądu. Na zewnętrznej stronie uwieczniono fundatorów dzieła.
Inne muzea Gdańska
W Gdańsku znajduje się wiele innych ciekawych placówek muzealnych. Co roku trafiają do nich tysiące turystów. Co warto zobaczyć? – Muzeum Bursztynu – wszyscy miłośnicy i miłośniczki ozdób wykonanych z bursztynu powinni je zobaczyć. To również prawdopodobnie największa na świecie kolekcja kolekcja jantaru – wielkim zainteresowanie zwiedzających cieszą się bursztyny z inkluzjami (czyli zatopionymi żywymi istotami). – Muzeum II Wojny Światowej – nowoczesna i multimedialna placówka, jedno z najciekawszych muzeów w całym kraju, prezentujące historie tego konfliktu z możliwie różnych perspektyw. Wielu zwiedzających przyjeżdża do Gdańska specjalnie dla wizyty w tym muzeum. – Europejskie Centrum Solidarności – prezentuje historię ruchu oporu przeciw systemowi komunistycznemu, ze szczególnym uwzględnianiem roli „Solidarności” oraz Lecha Wałęsy. – Muzeum Archeologiczne – pradzieje Pomorza Gdańskiego poznamy dzięki wystawom w tym muzeum. Mieści się ono w jednej z największych gdańskich kamienic czyli w Domu Towarzystwa Przyrodniczego.
Westerplatte
To miejsce znane jest chyba każdemu Polakowi. W roku 1939 stacjonował tu niewielki oddział polskich żołnierzy, którzy w pierwszym tygodniu wojny dzielnie odpierali ataki z lądu, z morza i z powietrza. Dziś w tym miejscu stoi Pomnik Obrońców Wybrzeża. Można zobaczyć też ruiny koszar i niewielkie muzeum. Westerplatte jest również miejscem obchodów rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Opactwo Cystersów w Oliwie
Położony na przedmieściach miasta klasztor to najdłużej istniejące zgromadzenie zakonne na całym Pomorzu Gdańskim. Zostało założone już w XII wieku. Można tu zobaczyć barokowy kościół ze słynnymi organami oliwskim. W pobliżu znajduje się również uroczy park wraz z dawnym pałacem opatów. Obecnie mieści się tu oddział Muzeum Narodowego (zbiory sztuki i wystawy etnograficzne). Jak widać turysta w Gdańsku nie będzie się nudził. Jeśli tylko interesuje nas historia, architektura i sztuka, jeśli lubimy poczuć wiatr historii, to nie pozostaje nam nic innego jak zanurzyć się w wąskie uliczki Starego Miasta i spędzić w Gdańsku kilka dni. Niezapomniane wrażenia gwarantowane!