Bez większego trudu można zaobserwować, że dużo osób stosuje w swoich firmach profesjonalnie działające serwonapędy. Dlaczego warto zainteresować się tym zagadnieniem? Jak można z powodzeniem zastosować serwonapędy w praktyce? O tym dowiesz się, jak tylko przeczytasz poniższy poradnik.
Współczesne aplikacje przemysłowe wymagają stosowania systemów serwonapędowych. Takie rozwiązania stosuje się z powodzeniem w rozmaitych firmach i przedsiębiorstwach. Nie powinno zatem zaskakiwać, że oferta RAControls obejmuje rozmaite rozwiązania z tej właśnie dziedziny (od renomowanego producenta Rockwell Automation).
Czym tak naprawdę są serwomotory (inaczej określane jako serwosilniki) wraz z serwonapędami? To nowoczesne urządzenia przeznaczone generalnie do najbardziej zaawansowanych aplikacji napędowych. Zazwyczaj korzystają one z technologii CIP Motion, czyli sterowania ruchem i programowania realizowanych przez PLC klasy Logix (bez obecności zewnętrznego kontrolera). Dzięki serwomotorom oraz serwonapędom można kontrolować ruch poszczególnych urządzeń (chodzi m.in. o prędkość obrotową, przyspieszanie i moment). To zaś bardzo ważne elementy całego systemu zautomatyzowanej produkcji – pod kątem współczesnego przemysłu. Dowiedz się o innych faktach na ten temat. Możesz się z nimi zapoznać na stronie internetowej https://racontrols.pl/bazawiedzy/serwonapedy-oraz-ich-zastosowanie/.
Eksperci z doświadczonej, renomowanej firmy RAControls proponują klientom serwonapędy od Rockwell Automation. Wszystko dlatego, że są one niezawodne, odporne na trudne warunki środowiskowe i zarazem bardzo uniwersalne pod kątem zastosowania.
Na co konkretnie można się jednak zdecydować w praktyce? Są to np. serwonapędy jednoosiowe. Czym się one cechują? Tutaj każdy z napędów jest zasilany niezależnie. Bardzo polecane są zaś serwonapędy Kinetix 5100 (komunikują się one ze sterownikami Allen-Bradley za pośrednictwem portu Ethernet/IPO). Co ciekawe, te serwonapędy mogą też współpracować ze sterownikami innych producentów przez wbudowane wejścia/wyjścia, a także działać samodzielnie dzięki 99. wbudowanym i programowalnym rejestrom indeksowym. Bardzo rekomendowane są też serwonapędy Kinetix 5300, które wykorzystują technologię zintegrowanego sterowania ruchem CIP Motion. Cechują się one m.in. niewielkimi rozmiarami.
Na co jeszcze można się zdecydować? Są to serwonapędy wieloosiowe. To napędy pracujące na wspólnej szynie DC, które pozwalają uprościć dystrybucję zasilania systemu przy wykorzystaniu wszystkich możliwości sterowania serwonapędami za pośrednictwem CIP Motion. Tutaj na szczególną uwagę zasługują serwonapędy wieloosiowe Kinetix 5700. Dlaczego? To bardzo zaawansowane serwonapędy, które sprawdzają się w praktyce. W końcu mamy tutaj rozbudowane funkcje bezpieczeństwa. Dodatkowo są one wyposażone w wydajne i zaawansowane regulatory adaptacyjne itd. Warto dodać, że serwonapędy wieloosiowe Kinetix 5700 są dedykowane do średnich i dużych aplikacji.
Innymi dostępnymi rozwiązaniami są zaś serwonapędy hybrydowe. Co je charakteryzuje? Jeśli chcesz się tego dowiedzieć, to jeszcze dzisiaj skontaktuj się z przedstawicielami firmy RAControls…