Gdańsk – nowoczesne miasto z bogatą przeszłością

Written by

Niemalże półmilionowe miasto, które znamy jako miejsce niezwykłych wydarzeń historycznych i letni kurort wypoczynkowy, to teraz mieszanka tradycji i modernizmu. Gotyckie budowle sakralne i renesansowe kamienicy tworzą krajobraz Gdańska razem ze współczesnymi siedzibami wielkich korporacji, które przyciągają pracowników nie tylko z kraju, ale i z Europy. Jakie jest dzisiaj to nadmorskie miasto?

Gdańsk administracyjnie

Jego początki datuje się na końcówkę X wieku, kiedy to należał do Królestwa Polskiego, później przez ponad sto lat był siedzibą Zakonu Krzyżackiego, a podczas zaborów znalazł się pod panowaniem Prus. Dwukrotnie zapisał się na kartach historii jako Wolne Miasto Gdańsk, nadzieja narodu polskiego i wreszcie to właśnie w Gdańsku rozpoczęto realne działania, zmierzające do obalenia reżimu komunistycznego w tej części Europy.

Dziś miasto liczy prawie 470 tysięcy mieszkańców i zajmuje powierzchnię 261,96 km2.  Leży nad Zatoką Gdańską w województwie pomorskim i składa się z aż 35 dzielnic. Stanowi siedzibę dla 14 szkół wyższych oraz wielu innych ośrodków naukowych. Obecnie prezydentem miasta jest Aleksandra Dulkiewicz, która została wybrana na urząd po tragicznej śmierci poprzedniego człowieka, sprawującego tę rolę, Pawła Adamowicza. Geograficznie Gdańsk wyróżnia się spośród innych miast przede wszystkim dostępem do morza, przez co od wieków jest ośrodkiem handlu morskiego.

Turystyka miasta

Zwiedzając Gdańsk, nie można pominąć pachnących Bałtykiem, piaszczystych plażach oraz urokliwych ulic Starego Miasta. Jednak obowiązkowych punktów na mapie miasta jest znacznie więcej. Oto niektóre z nich:

  • Pomorska Filharmonia Bałtycka
  • Pomnik Poległych Stoczniowców 1970
  • Europejskie Centrum Solidarności
  • Muzeum II Wojny Światowej
  • Teatr Szekspirowski
  • Park Oliwski
  • Kościół Mariacki
  • Pomnik Obrońców Wybrzeża Westerplatte

Jeżeli mowa o turystyce, to nie sposób zapomnieć o transporcie – do Gdańska dziś wiedzie zarówno droga lądowa jak i lotnicza oraz morska. Port Lotniczy Gdańsk umożliwia podróże tak wewnątrzkrajowe jak i europejskie: dolecimy tam z Warszawy i Krajowa, ale i z Kopenhagi, Oslo, Monachium, Amsterdamu i wielu innych zakątków świata. Z kolei wycieczkowce morskie zawijają do portu w Gdańsku nawet kilkadziesiąt razy w sezonie letnim. Jeśli zaś chodzi o drogę lądową, to do dyspozycji mamy nowoczesne pociągi Intercity i Pendolino z Warszawy, Poznania czy Krakowa oraz drogi szybkiego ruchu i pas autostrady A1.

Praca w Gdańsku

Pomorze w ostatnich latach stało się bardzo atrakcyjnym miejscem pracy. Międzynarodowe korporacje, europejskie stawki, rozwinięta sieć komunikacyjna – wszystko to sprawia, że Gdańsk stanowi teraz wymarzoną destynację wielu młodych ludzi. Znaleźć tu zatrudnienie można nie tylko w porcie lotniczym czy stoczni, ale także w największych firmach na północy kraju, takich jak Grupa Lotos, Energa S.A., czy LPP S.A. oraz mniejszych, lokalnych, opowiadających m. in. za rozwój turystyki.

Życie naukowe

W Gdańsku działa 6 państwowych szkół wyższych oraz 8 prywatnych, a także Gdańskie Seminarium Duchowne. W sumie studiuje tu około 80 tysięcy osób, co plasuje miasto na siódmym miejscu pod względem liczby studentów w Polsce. Najstarsza gdańska uczelnia – Politechnika Gdańska – została założona jeszcze, gdy Polski nie było na mapach, w roku 1904. Mieści się tu też pierwsza medyczna szkoła wyższa w kraju, czyli Gdański Uniwersytet Medyczny. W mieście tym działają także inne instytucje, zajmujące się badaniami naukowymi i popularyzacją wiedzy. Wymienić można:

  • Gdański Park Naukowo-Technologiczny, który poprzez pracę z naukowcami i przedsiębiorcami rozwija takie dziedziny jak biotechnologia czy nanotechnologia
  • Instytut Bałtycki, zajmujący się stosunkami polsko-niemieckimi i polsko-skandynawskimi w zakresie wybrzeża Morza Bałtyckiego
  • Oddział Polskiej Akademii Nauk ściśle współpracujący z lokalnymi uczelniami
  • Przemysłowy Instytut Telekomunikacji, pracujący m. in. nad systemami obrony przeciwlotniczej.

Gdańsk kulturalny

Nie tylko pracą i nauką człowiek żyje, dlatego wskazane jest, aby wspomnieć o atrakcjach kulturalnych, jakie oferuje nam miasto. Choć warto na bieżąco sprawdzać ofertę w tym zakresie, to na terenie Gdańska mieści się wiele, wartych odwiedzenia instytucji. Należy do nich Miejski Teatr Miniatura, czyli jedyny teatr lalek w całym Trójmieście. Jego repertuar jest skierowany głównie do dzieci i młodzieży i bazuje zarówno na klasycznych dziełach dramatycznych jak i współczesnej literatury dla najmłodszych. Następnie można wymienić Gdańską Galerię Miejską, w której znajdziemy wszystko: od projektów edukacyjnych, przez wystawy sztuki współczesnej, po inspirujące performance’y. Jeżeli ktoś woli tradycję i klasykę, ma możliwość odwiedzenia miejsca o nazwie: Teatr Amareya. Jest to teatr tańca, proponujący widzom nowatorskie, nagradzane spektakle. Oprócz tego, Gdańsk oferuje odwiedzającym aż 30 muzeów. Poza już wymienionymi wspomnieć należy Muzeum Bursztynu – skarbu Pomorza i Hevelanium, które sytuuje się gdzieś pomiędzy faktycznym muzeum a centrum edukacyjnym.

Article Categories:
Gdańsk

Comments are closed.